جراحی کیست های واژن

کیست یا آبسه بارتلون 

دو غده بارتولن در ورودی مهبل (واژن) زن ، در هر طرف قرار دارد . آن‌ها کوچک هستند و در حالت عادی دیده یا حس نمی‌شوند . کاربرد آن‌ها این است که مایع را بر روی سطح مخاطی (داخلی) لگن – پوست کبد اطراف مهبل (واژن) ترشح کنند .

مشکلات با غدد بارتولن عبارتند از : کیست، که بزرگ شدن غده نسبتا بی درد است و آبسه‌هایی که عفونت غدد هستند . به طور معمول تنها یکی از دو غده متضرر می‌شود .

علت ایجاد کیست بارتلون

کیست بارتولن زمانی اتفاق می‌افتد که کانال خروجی غدد بارتولن مسدود می‌شود . سیال تولید شده توسط غدد تجمع می‌کند ، غدد متورم شده و کیست ایجاد می‌شود. آبسه زمانی اتفاق می‌افتد که کیست آلوده می‌شود.

آبسه‌های بارتولن می‌تواند توسط هر یک از باکتری‌ها ایجاد شود. این باکتری‌ها شامل ارگانیسم‌های باکتریایی هستند که باعث بیماری‌های منتقله از راه جنسی مانند بیماری کلامیدیا و گونوره می‌شود و همچنین باکتری‌هایی که به طور معمول در دستگاه گوارش وجود دارند مانند Escherichia coli. این آبسه‌ها معمولا شامل بیش از یک نوع ارگانیسم می‌باشند .

 

جراحی کیست بارتولن چگونه است ؟

برای آبسه های بارتولن و کیست های بزرگ یا دردناک، درمان تخلیه لازم است. آبسه یک عفونت در فضای محصور است و آنتی بیوتیک ها به فضای محصور وارد نمی شوند. بنابراین، درمان آبسه نیاز به تخلیه عفونت دارد. زهکشی آبسه بارتولن را می توان در مطب دکتر یا بخش اورژانس بیمارستان انجام داد. بیهوشی موضعی بر روی آبسه تزریق می شود و سپس بر روی سطح داخلی ورودی واژن ایجاد می شود. پس از خروج مواد آلوده، حفره آبسه با گاز یا کاتتر کوچک بسته می شود. این حفره را باز نگه می دارد و باعث تخلیه بیشتر می شود. گاز پس از ۲۴-۴۸ ساعت برداشته می شود. اگر یک کاتتر کوچک استفاده شود، ممکن است برای چندین هفته به جای گذاشته شود تا احتمال عود به حداقل برسد. کاتتر روش ترجیحی زهکشی است، زیرا درد کمتری دارد و موفقیت آمیز است.

تخلیه آبسه می تواند ناراحت کننده باشد ، زیرا بیحسی موضعی همیشه در بافت متورم کار نمی کند.

بسته به ترجیحات مریض و دکتر داروهای IV ممکن است برای آرام سازی و کاهش درد در طول مراحل تجویز شود. پس از تخلیه آبسه، درمان آنتی بیوتیک معمولا لازم نیست. با این حال، اگر عفونت منتقله از راه جنسی وجود داشته باشد، یا اگر شواهدی از عفونت ادراری و واژن وجود داشته باشد، آنتی بیوتیک تجویز می شود. در بعضی موارد، این کار چند روز پس از درمان اولیه و پس از نتایج آزمایشگاه انجام خواهد شد.

در عمل جراحی برش روی پوست روی کیست انجام می شود و سپس از طریق دیواره کیست عفونت خارج می شود. سپس دیواره کسیت دوخته شده تا از عود کیست جلوگیری شود.