جراحی سرطان سرویکس (دهانه ی رحم)

جراحی سرطان سرویکس ( دهانه ی رحم )


عوامل خطر:

سن پایین در زمان اولین نزدیکی جنسی(کمتر از ۱۶سالگی)

داشتن شرکای جنسی متعدد

مصرف سیگار

پاریته (تعداد زایمان)زیاد

پایین بودن سطح اجتماعی-اقتصادی

نژاد

عامل:

ویروس پاپیلومای انسانی

علایم:

ترشح بد بوی واژینال

کاهش وزن

اروپاتی انسدادی

خونریزی واژینال به اشکال :

خونریزی بعد از نزدیکی

خونریزی بعد از یائسگی

خونریزی نامنظم شامل:

خونریزی در بین دوره های قاعدگی

خونریزی قاعدگی که بیش از حد معمول طول می کشد

خونریزی قاعدگی که حجم آن بیشتر از حالات عادی است

معاینه فیزیکی:

بررسی گره های لنفاوی فوق ترقوه ای،زیر بغل و کشاله ران برای رد بیماری متاستاتیک

قرار دادن اسپکولوم در واژن و معاینه سرویکس و فورنیکس های واژن(در سرطان تهاجمی سرویکس

سفت و اندازه آن افزایش می یابد که این ویژگی ها باید از طریق معاینه واژینال مشخص شود)

معاینه رکتال:

کمک به تعیین اندازه و قوام سرویکس

تنها راه برای تعیین اندازه سرویکس در مواردی که فورنیکس های واژن در اثر بیماری یا یائسگی از بین رفته اند،معاینه رکتال است.

برای تشخیص گسترش بیماری به پارامتریوم،یافتن ندولاریته در خارج از محدوده سرویکس در معاینهرکتال کمک کننده است.

تشخیص:

در صورت رشد واضح تومور (که از طریق معاینه فیزیکی مشخص می شود) بیوپسی سرویکس باید انجام شود.

توصیه‌هایی درباره بهداشت و مراقبت از دستگاه تناسلی زنان– زدودن موهای زائد ناحیه دستگاه تناسلی-ادراری در از بین بردن میکروب و باکتریهای مرده محیط بسیار کمک میکند.
– خانمها بدلیل شکاف و شیارهای موجود در دستگاه تناسلی-ادراری باید درنظافت آن دقت کنند و به طور مرتب و دقیق به شستشوی آن بپردازند.
– پس از ادرار کردن و اجابت مزاج ، ناحیه تناسلی باید همیشه از سمت جلو بطرف عقب شسته شود ؛ این کار از رانده شدن باکتریهای نواحی مقعد به مهبل جلوگیری می‌کند.
– همیشه مهبل و اطراف آن خشک و تمیز نگه داشته شود؛ رطوبت، رشد میکروبها و قارچها را سرعت می‌بخشد؛ بهتر است پس از استحمام با یک حوله نرم ناحیه تناسلی به ملایمت خشک شود.
– از لباسهای زیر با جنس الیاف نخی استفاده شود و از پوشیدن لباسهای زیر نایلونی و ساخته شده از سایر الیاف مصنوعی خودداری شود.
– از پوشیدن لباسهای تنگ مانند شلوار جین، جوراب شلواری و مایو به مدت طولانی اجتناب شود؛ بهتر است لباسهای گشاد و راحت به تن شود.
– لباسهای زیر باید حداقل هر دو روز در میان عوض شود؛ همچنین در صورت خیس و مرطوب شدن فورا باید لباس زیر عوض شود؛ هیچگاه لباس زیری که خیس و مرطوب است استفاده نشود.
– بهتر است برای شستشوی لباسهای زیر از شوینده‌های غیر معطر استفاده شود و همچنین تا حد امکان از نوارهای بهداشتی و دستمال توالت معطر استفاده نشود.
– سعی شود هنگام عادت ماهیانه از نوار بهداشتیهای استاندارد استفاده شود و حداقل هر ۳ ساعت و حداکثر هر ۶ تا ۱۲ ساعت تعویض شود.
– کاندومها و دیافراگمهای از جنس لاتکس و ژلهای اسپرم کش در برخی از زنان ایجاد تحریک می‌کنند که باید از سایر روشهای جلوگیری از بارداری استفاده گردد.
– مصرف بی‌رویه و سر خود آنتی‌بیوتیکها میکروبهای مفید و طبیعی مهبل را از میان برده و زمینه ابتلا به عفونتهای قارچی را افزایش می‌دهد؛ توصیه می شود مصرف دارو طبق دستور پزشک باشد.
– استفاده از کاندوم جهت پیشگیری از بیماریهای منتقله جنسی یکی از بهترین روشهای پیشگیری است.
– در صورتی که همسر فرد مبتلا به بیماری منتقله جنسی است تا زمان بهبود همسر از نزدیکی جنسی خودداری شود یا از کاندوم استفاده شود؛ گاهی درمان همسر هم لازم است.
– عوامل بسیاری می‌تواند باعث تقویت ماهیچه‌های کف لگن شود از جمله این عوامل انجام برخی از تمرینهای ورزشی است که ورزشهای کیگل نمونه‌ای از آن است؛ ورزشهای کیگل را با احتیاط در هر زمانی می‌توان انجام داد.